Jurgowski zespół na XVI Zjeździe Kaszubów w Pruszczu Gdańskim

Na zaproszenie profesora Józefa Bożyszkowskiego oraz pod kierownictwem pana Kazimierza Tischnera w dniach 4-7.07.2014 zespoły: "Podhale - grupa spiska" z Jurgowa oraz "Starosądeczanie" ze Starego Sącza wzięły udział w XVI Zjeździe Kaszubów w Pruszczu Gdańskim. Poza sobotnim występem w pięknej scenerii Faktorii Rzymskiej, zespoły zwiedziły okoliczne atrakcje oraz zamoczyły stopy w Bałtyku.

Polsko-duńkie tańce w Zakopanem

19 czerwca 2014 na Placu Niepodległości w Zakopanem miało miejsce ciekawe spotkanie dwóch zespołów z różnych kręgów kulturowych: zespołu "12 Tur" z Danii, oraz zespołu "Podhale-grupa spiska" z Jurgowa. Występ zgomadził mieszkańców i gości, a przeplatane tańce raz jednego, a raz drugiego zespołu cieszyły się uznaniem widzów.

Polsko-duńskie spotkanie folklorystyczne

19 czerwca 2014 o godz. 16:00 na Placu Niepodległości w Zakopanem odbędzie się występ naszego zespołu oraz grupy tanecznej „12 tur” z Danii.

Zespół duński prezentuje tradycyjne duńskie tańce ludowe.

 

 

 

60-LECIE ZESPOŁU

W 2013 r. zespół świętował jubileusz 60-lecia powstania (1953-2013). Obchody wraz z występem jubileuszowym miały miejsce 28 lipca podczas Dnia Polowaca w jurgowskim amfiteatrze. Po uroczystym przejeździe zespolanów i gości ulicami Jurgowa z czterema „pytacami” na koniach na czele i po odprawionej Mszy Świętej polowej, miał miejsce wielopokoleniowy występ, do którego zaproszeni byli wszyscy obecni i byli członkowie, razem wystąpiło ok. 50 osób. Podczas imprezy zaprezentowały się również zespoły, które w latach 1955 - 1983 tworzyły jeden wielki zespół „Podhale”: kapela rodziny Haniaczyków z Jabłonki, „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej i „Pieniny z Krościenka. Zespół otrzymał wiele życzeń i gratulacji od przybyłych gości, m.in. od: Starosty Tatrzańskiego - Andrzej Gąsienica-Makowski, Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska - Stanisława Łukaszczyka, przedstawicieli MCK „Sokół” z Nowego Sącza z Panem Benedyktem Kaflem, Krystyny Maliniak – dyrektora GOKu w Łapszach Niżnych, Bartłomieja Koszarka – dyrektora Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej, Marii Dudek – kierownika zespołu „Zawaternik” z Leśnicy, kierownictwa zespołu „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej, Roberta Majerczaka – kierownika zespołu „Pieniny” z Krościenka. Były również listy gratulacyjne z Fundacji „Cepelia” z Warszawy, a także od Pani Aleksandry Boguckiej - etnomuzykolog z Krakowa. Dodatkowo wójt gminy Bukowina Tatrzańska wręczył nagrody specjalne dla długoletniej kierowniczki zespołu „Małe Podhale” – Marii Jachowicz oraz dla Mariana Haniaczyka, który w dużym zespole jest już od pięćdziesięciu lat. Zespół kieruje serdeczne podziękowania wszystkim przybyłym gościom, przyjaciołom oraz osobom wspierającym zespół.

 

 

Ostatnie wyjazdy:

24 - 29.10.2012 Ćaćak - Serbia: Międzynarodowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych „Wieczór folkloru nad zachodnią rzeką Morawą” - relacja i zdjęcia wkrótce

 

13.10.2012 "V Międzynarodowa Parada Regionów" w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu

Relacja: http://www.podhaleregion.pl/magazyn/2109-spiszacy-na-mi%EAdzynarodowej-paradzie-region%F3w.html

Pierwszy wpis

Tutaj znajdą się wszelkie inormacje dotyczące zespołu i naszych najbliższych planów.

Pozdrawiamy.