Obchody jubileuszu 50-lecia zespołu

Jubileusz 50 – lecia powstania zespołu „Podhale grupa spiska z Jurgowa” miał miejsce 3 sierpnia 2003 roku. Z tej okazji w nowo wybudowanym jurgowskim amfiteatrze nad rzeką Białką, odbyły się piękne obchody tej rocznicy, rozpoczęte mszą świętą pod przewodnictwem księży: ks. Władysława Podhalańskiego (ówczesnego proboszcza), ks. Józefa Marka (wikariusza) oraz ks. Janusza Sołtysa (pochodzącego z Jurgowa).

Po mszy św. oraz wystąpieniu jurgowskiej orkiestry dętej, dokonano oficjalnego otwarcia jubileuszu przy dźwiękach trombit rodziny Haniaczków. Podczas uroczystości dopisała zarówno pogoda, jak i licznie przybyli goście oraz przedstawiciele władz samorządowych i instytucji wspierających zespół. Spotkało się kilka pokoleń byłych i obecnych członków zespołu. Jubilat otrzymał wiele życzeń i gratulacji. Zostały rozdane dyplomy z rąk przedstawicieli Fundacji „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło dla zasłużonych osób związanych z zespołem oraz wyróżnienia, w tym 5 odznak dla „Zasłużonych działaczy kultury”, nadane przez Ministra Kultury i Sztuki Waldemara Dąbrowskiego. Wyróżnienia otrzymali: Józef Wojtas (były kierownik zespołu), Marian Haniaczyk (członek z długoletnim stażem), Tomasz Wojtas (były kierownik), Tomasz Wojtas (prymista) oraz Bogusław Baran (obecny kierownik zespołu). Podczas imprezy wystąpiły następujące zespoły regionalne: „Wierchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej, „Pieniny” z Krościenka, „Zawaternik” z Leśnicy-Gronia, „Czardasz” Niedzicy, „Goral” ze Żdiaru (Słowacja) i oczywiście zespół z Jurgowa (którego występ zgromadził licznych obecnych i wcześniejszych zespolanów). Na zakończenie imprezy odbyła się zabawa przy muzyce zespołu Sami Swoi z Rzepisk (ci sami muzykanci przygrywali w latach 90-tych jurgowskiemu zespołowi). Ne zabrakło podczas imprezy wspaniałości kulinarnych – przygotowano gulasz gotowany w kotle, bigos, gałuski z bryndzą, moskole, domowe ciasta, a wszystko to dzięki dużemu zaangażowaniu mieszkańców Jurgowa.

Warto zacytować słowa wójta gminy Bukowina Tatrzańska pana Józefa Milana Modły, które wypowiedział podczas składania życzeń: „Nie zapomnimy historii – ona jest cząstką naszej tożsamości. To, że dzisiaj się spotykamy sądzę, że nie jest to 50 lat, ale są to wieki, jest to historia, nad którą pracowali wszyscy Jurgowianie. Bo trzeba przyznać, że jest to święto waszej kultury, święto waszej tożsamości i święto waszej tradycji. Cóż może być piękniejszego aniżeli wszelkie zachowania, aniżeli tradycja, aniżeli to, co możemy kultywować i co najcenniejsze możemy przekazać”.